در گفتگو با مهر اعلام شد؛ بالا گرفتن انتقادات از عدم تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی پاسخگوی عدم تامین ارز واردات نهاده‌های دامی که در بازارگاه عرضه شده نیستند.

داوود رنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی پاسخگوی عدم تأمین ارز واردات نهاده‌های دامی که در بازارگاه عرضه شده است، نیستند، اظهار داشت: در ماه‌های گذشته شاهد تغییر مدیران بانک مرکزی و معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بودیم که این امر یکی از دلایل بلاتکلیفی در تأمین ارز واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دامی است.

وی افزود: قرار گرفتن مدیرانی در رأس امور که تجربه فعالیت در این حوزه را نداشتند، موجب شده تا آنها نیاز به صرف زمان بیشتر برای شناسایی مشکلات و پس از آن یافتن راهکار مناسب داشته باشند.

رنگی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل عدم تأمین ارز مورد نیاز واردکنندگان نهاده‌های دامی را می‌توان در بلاتکلیفی شرایط تداوم یا حذف پرداخت ارز ترجیحی جستجو کرد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: عدم تعیین تکلیف برای پرداخت و یا حذف ارز ترجیحی موجب شده تا وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ترخیص شده از گمرک مجوز عرضه در بازارگاه را صادر نکند و واردکنندگانی که ارز دریافت کرده و یا آن گروهی که هنوز ارز نگرفته‌اند امکان عرضه کالا در بازارگاه را نداشته باشند.

این مسئول صنفی خاطرنشان کرد: عدم تأمین و تخصیص ارز برای واردکنندگان کالاهای اساسی مشکلات متعددی را ایجاد کرده است اما متأسفانه نه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و نه بانک مرکزی در قبال شرایط موجود پاسخگو نیستند و علیرغم پیگیری‌های اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران جواب روشنی به این صنف ارائه نمی‌کنند که این امر عمدتاً ناشی از کم تجربگی یا بی اطلاعی مدیران ذی‌ربط است.

کد خبر 5411493