هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۸/۰۹| تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق/ هشدار کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در نوار شمالی

سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی تا آخر هفته و تشدید آن نسبت به کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در برخی مناطق و آب‌گرفتگی معابر هشدار داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز و فردا در بخش‌هایی از شمال غرب واقع در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان و زنجان، بارش باران،‌ گاهی رعدوبرق، وزش باد و در غرب گیلان و ارتفاعات البرز افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

روز سه‌شنبه در بخش‌هایی از شمال غرب، ارتفاعات البرز و مناطقی از خراسان شمالی، افزایش ابر و بارش خفیف پیش‌بینی شده و در سایر مناطق جوّ پایداری حاکم است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه با گذر موج تراز میانی در مناطق شمال غرب کشور، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز بارش باران،‌ گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

پنجشنبه شدت و گستره فعالیت سامانه بارشی افزایش یافته و علاوه بر نواحی ذکر شده در بخش‌هایی از غرب، ارتفاعات جنوب غرب،‌ ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی،‌ دامنه‌های البرز و نواحی مرکزی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بارش در ارتفاعات و مناطق کوهستانی به شکل برف خواهد بود.

طی روزهای پایانی هفته، کاهش محسوس 6 تا 10 درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1400/08/09: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال کردستان.

دوشنبه 1400/08/10: آذربایجان غربی، شمال کردستان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها همراه با کاهش دید به ویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه‌ها، کاهش دید و احتمال تأخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد و عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه 1400/08/09

زمان پایان: دوشنبه 1400/08/10

نوع مخاطره: وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک.

منطقه اثر: شمال و شرق سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید.

توصیه: احتیاط در تردد، تقویت سازه‌های سست و موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی، داربست و غیره، عدم تردد و توقف در کنار ساختمان‌های نیمه‌کاره و خودداری از تردد غیر ضروری در زمان غبارآلود شدن هوا.

انتهای پیام/؛